Çocuk Gelişiminde Sanat İlişkisi
 Çocuğun ifade ettiği görüş arasında, algılanan dünyayı, özellikle algıladıkları şeylere dokunarak ve onları daha çabuk ezberleyerek daha kolay anlayabiliyor. Sanat, çocukların kurtulmak ve duygularını ifade etmek için kullandıkları güzel bir araçtır; kavramsal olarak yetersiz çocuklarda sanatla kendini ifade etme konusunda daha az yetenek sahibidirler. Sanatın güçlü ifadesi çocuğun bildiği konseptlerin sayısıyla bağlantılıdır. Sanatla uğraşan çocukların el işleri geliştirmeleri ve kalem ve makas gibi araçları daha kolay kullanma ihtimali daha yüksektir.

Sanat ile büyüyen çocukların diğer çocuklara göre daha mutlu, sağlıklı bir ruhsal, zihinsel ve fiziksel gelişimi olduğu; diğer çocuklardan daha dingin bir ruh hali taşıdıkları görülmektedir.


Çocukların gelişimini olumlu yönde etkileyecek sanat aktiviteleri arasında resim en başta gelirken fotoğrafçılık ayrı bir yaratıcı dal olarak yer almaktadır. Bunların dışında heykel, ebru yapımı, müzik özellikle de enstrüman çalmayı öğrenmek, takı tasarımı, drama gibi dallar da çocuğun gelişine olumlu katkıları bulunan sanat dalları arasında yer almaktadır.

Çocukların sanatla uğraşırken yaşları dikkate alınarak ortaya koydukları ürünlere onları cesaretlendirecek tepkiler verilmesi oldukça önem arz etmektedir. Çocuğun harcadığı çaba ve sonuçta ortaya koyduğu ürün için tebrik edilmesi gerekirken çocuktan aşırı beklentide bulunulmaması gerektiği dikkat edilmesi gereken başka bir husus olmaktadır. Çocuk sözel olarak ödüllendirildikçe her üretiminde biraz daha iyisini yapacak ve yeteneği olan sanat dalında iyi bir gelişme gösterecek bu da onun başarılı olmaktan haz duymasına ve kendine daha fazla güvenmesine ortam hazırlayacaktır.. Böylece kendini daha açık bir şekilde ifade edebilecektir. Bu da onun yaratıcılığının gelişmesine olumlu bir katkı sağlayacaktır.Çocukların sahip oldukları fobilerden kurtulmasına da etki eden tiyatro, onların korkularıyla başa çıkabilmesine ya da korktukları nesneler hakkındaki düşüncelerinin değişmesine de katkı sağlayabilmektedir. Tiyatro sahnesinde korktukları bir nesneyi çok farklı bir şekilde gördüklerinde o nesne ya da canlıya karşı korkuları azalmakta hatta bazı durumlarda korku yerini sempatiye de bırakabilmektedir.

Sanatın pek çok dalı çocuğun hem gelişiminde hem de öğrenmesinde etkilidir. Bu amaçla müzik de sıklıkla kullanılmaktadır. Hatta anne karnındayken müzik dinletilen çocukların dinletilmeyenlere göre gelişimlerinin daha iyi seyrettiği gözlenmektedir. Müzik her ruh haline göre farklı etkiler yapmaktadır. Fakat yaratıcılığı geliştirmek, ruhsal problemlerden kurtulmak amaçları ile de kullanılmaktadır. Özellikle bir enstrüman çalmayı öğrenen çocuğun ruhsal gelişimi de oldukça pozitif şekilde etkilenmekte öğrenmenin verdiği haz dolayısıyla özgüveni gelişmektedir.

Ayrıca çanak çömlek yapımı gibi el becerisi geliştirecek sanat dalları dışında çocuğun dikkatini toplamasına ve yaptığı işi daha özenle yapmasına yardımcı olarak ebru sanatı, bakış açısını geliştirmek amacıyla fotoğraf çekimi gibi sanat dallarına yönlendirilmesi oldukça olumlu katkılar sağlamaktadır.

Değerli Aileler sizlerde çocuklarınızın geleçekte daha beçerikli, enerjik ve başarılı olması için ve Çocuklara, kendilerine açık olan sanat dallarında kendilerini geliştirmeleri için fırsatlar hayatta kalmanın yolunu açacaktır. Üretken ve gelişmekte olan nesillerin yetiştirilmesi, çocukların sanat ile temasıyla doğrudan ilişkili olduğunu unutmayalım...
Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.